Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

separator

masz pytanie?
zadzwoń!

 606 308 850 

Najczęstsze błędy podczas lakierowania podłogi

Lakierowanie drewnianej podłogi to proces, który wymaga precyzji, cierpliwości i odpowiednich umiejętności. Właściwe wykonanie tej czynności pozwala na uzyskanie trwałej, estetycznej i odpornej na uszkodzenia podłogi. Niestety, nawet drobne błędy popełnione podczas tego procesu mogą prowadzić do niezadowalających rezultatów. W niniejszym artykule omawiamy, czego warto się wystrzegać.

Niewłaściwe przygotowanie powierzchni

Kluczowym etapem przed przystąpieniem do lakierowania jest właściwe przygotowanie powierzchni drewnianej. Obejmuje to między innymi oczyszczenie podłoża z kurzu, brudu oraz ewentualnych resztek starego lakieru czy klejuPominięcie tego etapu może prowadzić do zalakierowania na stałe wtrąceń i zanieczyszczeń, co powoduje zakłócenie estetyki takiej podłogi.

Nieodpowiedni dobór środków i narzędzi

Wybór odpowiedniego lakieru oraz narzędzi do jego aplikacji ma kluczowe znaczenie dla jakości wykonanej pracy. Lakier powinien być przeznaczony do zastosowania na drewnianych podłogach i być odporny na ścieranie oraz działanie wilgoci. Ponadto warto zwrócić uwagę na jego wydajność, czas schnięcia oraz sposób aplikacji. Co do narzędzi, warto zainwestować w wysokiej jakości wałki czy pędzle, które zapewnią równomierne rozprowadzenie lakieru na powierzchni.

Niewłaściwa technika aplikacji

Aplikacja lakieru wymaga precyzji oraz umiejętności. Ważne jest, aby rozprowadzać lakier równomiernie na całej powierzchni podłogi, unikając smug czy plam. Niewskazana jest zbyt mała ilość na każdej warstwie, ale należy również pamiętać o tym, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości lakieru na raz, gdyż może to prowadzić do powstawania nierówności oraz przedłużać czas schnięcia. Warto również stosować się do zaleceń producenta dotyczących liczby warstw lakieru oraz czasu schnięcia między kolejnymi aplikacjami. Nie mniej istotne są temperatura i wilgotność panująca w pomieszczeniu. W razie braku doświadczenia najlepiej zlecić to zadanie profesjonaliście.

Szlifowanie międzywarstwowe to kolejny istotny etap procesu lakierowania drewnianej podłogi. Pozwala on na usunięcie drobnych nierówności oraz zmatowienie powierzchni, co z kolei ułatwia przyleganie kolejnych warstw lakieru. Pominięcie tego etapu może prowadzić do zbyt słabego wiązania między warstwą podkładową a wierzchnią.

Aby uniknąć tych i wielu innych błędów związanych z renowacją podłogi, warto te prace zlecić specjaliście. Wojciech Sowiński - parkieciarz z Pruszcza Gdańskiego świadczy swoje usługi na terenie całego województwa pomorskiego, jak i częściowo warmińsko-mazurskiego.