Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

separator

masz pytanie?
zadzwoń!

 606 308 850 

Jak zadbać o dobry stan podłogi?

Aby zachować piękny wygląd drewnianych podłóg na długie lata, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, konserwacja a czasem również renowacja.

Co rozumiemy pod pojęciami pielęgnacja lub konserwacja? To czynności, które należy wykonywać regularnie, żeby zachować dobry stan podłogi przez wiele lat i żeby nie trzeba było za często robić rewolucji w mieszkaniu w postaci cyklinowania.

Aby omówić różne techniki dbania o podłogę, najpierw należy rozróżnić sposób, w jaki one są zabezpieczone. Dzielimy więc podłogi drewniane na dwie grupy — podłogi lakierowane lub podłogi olejowane, lub woskowane.

  • Podłogi lakierowane wymagają mniej prac pielęgnacyjnych, ale zmęczenie lub uszkodzenie powierzchni jest trudniejsze do naprawy i pociąga za sobą większe koszty. Na co dzień podłogi odkurzamy odkurzaczem na sucho, a wilgoć stosujemy w ilościach homeopatycznych, od czasu do czasu przecierając kurze wilgotnym mopem płaskim. Do wody dodajemy odpowiedniego cleanera bez żadnych dodatkowych substancji pielęgnująco konserwujących. Wskazane jest, żeby był to środek rekomendowany przez producentów profesjonalnej chemii parkieciarskiej do podłóg lakierowanych. Okresowo (jak lakier straci swój pierwotny blask) można zastosować odpowiedni preparat typu polish, który nieco odświeży wygląd lakieru. Taką czynność może wykonać każdy użytkownik we własnym zakresie. Po kilku latach kiedy widzimy, że lakier jest już nieco zmatowiały, ale nie został jeszcze przetarty i drewno nie uległo zabrudzeniom, można wykonać profesjonalne odświeżenie lakieru — taka usługa znacznie wydłuży żywotność podłogi, bo nie wiąże się jeszcze ze szlifem (usuwaniem) warstwy drewna.  Ostatnim stopniem możliwości jest tzw. cyklinowanie. Gdy już zaniedbamy nasz parkiet i dopuścimy do przetarć i zabrudzenia drewna jest konieczność całkowitego usunięcia lakieru i wyczyszczenia drewna poprzez szlifowanie potocznie nazywane cyklinowaniem, po czym należy wycyklinowaną podłogę ponownie zabezpieczyć kilkoma warstwami lakieru.
  • Podłogi olejowane lub woskowane to podłogi, które oprócz mycia, wymagają okresowo pielęgnacji odpowiednim olejem pielęgnacyjnym. Można wykonać te prace we własnym zakresie, ale można je również zlecić parkieciarzowi.  Natomiast po pewnym czasie gdy podłoga jest już "zmęczona" mamy dwie możliwości przywrócenia jej świetności. Jedna technika dotyczy podłóg zabrudzonych, ale nie zniszczonych mechanicznie i tu można maszynowo umyć tę podłogę z zastosowaniem odpowiedniej procesjonalnej chemii i ponowne zabezpieczenie odpowiednimi profesjonalnymi olejami lub woskami a druga technika to znane już cyklinowanie, które też musi być oczywiście zakończone olejowaniem właściwą chemią.  Cyklinowanie jest techniką zbierającą warstwę drewna, więc jest ostatecznością, ale o tym, którą technikę odświeżania należy przyjąć, warto przedyskutować z parkieciarzem na podstawie oględzin stanu podłogi.

renowacja podłóg

Czym jest cyklinowanie?

To proces szlifowania drewna, który ma na celu przywrócenie mu pierwotnego blasku. Polega na usuwaniu warstwy wierzchniej za pomocą specjalnego urządzenia zwanej cykliniarką. Cyklinowanie pozwala na usunięcie zarysowań, plam i innych uszkodzeń z powierzchni drewna. Po cyklinowaniu drewno jest gotowe do dalszych zabiegów, takich jak lakierowanie lub olejowanie. Jest to proces, który wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Jakie jeszcze korzyści przynosi cyklinowanie?

Po przeprowadzeniu cyklinowania podłoga jest idealnie przygotowana do dalszych zabiegów konserwacyjnych, takich jak lakierowanie czy olejowanie. To z kolei sprawia, że drewno staje się jeszcze trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia. Renowacja parkietu jest zawsze tańsza niż wymiana podłogi na nową, jest bardziej ekologiczna, bo tworzymy mniej odpadów i nadajemy drugie życie starej podłodze. Daje nowe możliwości aranżacyjne, np. możemy zmienić kolor podłogi, możemy zrobić szczotkowanie, co też zmienia jej charakter.